„Stocznia jest kobietą” z nagrodą EDUinspiracji!

Hej! Dzisiaj krótko, informacyjnie i niezwykle pozytywnie! Zaprzyjaźniony projekt, który wspieram sercem, duszą i, jeśli trzeba, pracą – „Stocznia jest kobietą” – otrzymał w tym roku nagrodę EDUinspiracji 2014! Gratulacje!

W 2013 roku Stowarzyszenie Arteria we współpracy z grupą Metropolitanka oraz Instytutem Kultury Miejskiej zrealizowało niesamowity projekt, który pieszczotliwie nazywamy po prostu SJK. Wszystko dzięki wsparciu finansowemu Unijnego Projektu FRSE „Młodzież w działaniu”.

Ale – o co właściwie chodzi? Uczestniczki i uczestnicy projektu przeprowadzili szereg wywiadów z byłymi pracownicami i pracownikami Stoczni Gdańskiej, pytając o to, jak właściwie wyglądała praca w tym miejscu, co znajdowało się w którym miejscu. Nie wiem bowiem, czy wiecie, ale wiele budynków stoczniowych zostało wyburzonych, a pamięć o nich powoli zanika. Przez to, że Stocznia stała się dla wielu miejscem-symbolem, przestała być miejscem rzeczywistym. Dlatego tak ważną inicjatywą jest SJK, które próbuje dokopać się do obrazu dnia codziennego, nie upiększonego przez usilną mitologizację tejże przestrzeni. Mało tego – w wywiadach pytano o to, jak pracowały tam kobiety, pracownice tak często pomijane przy większości relacji, tekstów, a nawet oficjalnych wspomnień dotyczących Stoczni Gdańskiej.

W efekcie tej wytężonej pracy powstał audioprzewodnik, na którym to pracownice i pracownicy Stoczni opowiadają o poszczególnych miejscach na terenie tego jakże ogromnego, historycznego zakładu pracy (powstałego po 1945 roku na terenach pruskich stoczni). Ta opowieść jest tak niesamowita, że można ją właściwie potraktować nawet jako najzwyklejsze słuchowisko, a nie przewodnik. Plik można pobrać bezpłatnie ze strony Arterii albo Metropolitanki. Jest on udostępniany na Creative Commons – Uznanie Autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

W tym roku SJK jest kontynuowany dwutorowo. Po pierwsze, na dziesiątego grudnia 2014 roku zaplanowano premierę słuchowiska, także opartego o wywiady przeprowadzone w czasie całego trwania projektu. Po drugie, Stowarzyszenie Arteria wraz z Instytutem Kultury Miejskiej oraz zagranicznymi partnerami z Islandii i Norwegii rozpoczęło edycję projektu, którą współtworzą seniorzy oraz seniorki. Ta część realizowana będzie przez dwa kolejne lata, wciąż zbierane będą wspomnienia dotyczące Stoczni Gdańskiej, powstanie archiwum cyfrowe, publikacja oraz aplikacja mobilna z nowymi trasami spacerowymi po terenach postoczniowych.

Zachęcam do słuchania, pobierania, zwiedzania i śledzenia poczynań SJK. I to nie tylko dlatego, że mam zaszczyt projektowi matronować!

Stocznia_jest_kobietą_logo_20x20

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s