Witajcie w Ikebukuro – Durarara!! tom 1

Jedna ze słynniejszych rozrywkowych dzielnic w Tokio – Ikebukuro – posiada trzecią co do wielkości stację kolejową, wielkie centra handlowe dla fanów mangi, anime oraz gier na ulicy Otome, pomnik sowy Ikefukurō-zō czy w końcu główną kwaterę Kyokuto-kai, yakuzy zarejestrowanej przez policję jako jedną z bardziej szkodliwych. A teraz ma również Mikado Ryugamine, całkiem przeciętnego świeżo upieczonego licealistę z prowincji.

10

W tym roku wydawnictwo Waneko postanowiło uradować fanów serii Durarara!! (lub krócej: DRRR!!) jej pierwszą mangową odsłoną. Pierwowzorem, czy też pierwszą odsłoną opowieści o wyjątkowo specyficznych (patologicznych) bohaterach jest light novel Ryohgo Narity, której towarzyszyły ilustracje Suzuhito Yasudy. Pod koniec lipca tego roku ma się ukazać jej pierwszy, angielski przekład (zamówiłam, będę czytać, zapewne napiszę, co o nim myślę, a jak!).

4

Jak to często bywa w przypadku popularnych tekstów, tak i DRRR!! doczekało się kilku adaptacji – mangowej (cztery osobne serie), animowanej (dwa sezony, trzeci zapowiedziany), radiowej (w formie audycji) oraz growej (cztery tytuły). Jak na razie na naszym rynku dostępna jest wyłączenie pierwsza część mangowej adaptacji, którą ilustrowała Akiyo Satorigi, niedawna asystentka Yany Toboso (Kuroshitsuji). Wiadomo już, że Waneko wyda serię drugą – Durarara!! Saika Hen, która planowana jest na październik 2015 roku. DRRR!! ukazywało się od kwietnia 2009 roku w magazynie Monthly GFantasy (Fullmetal Alchemist, Soul Eater, Judge, Kuroshitsuji).

5

Byłam dość sceptycznie nastawiona do tego tytułu. Do dania jej szansy przekonała mnie rekomendacja Washu, a właściwie krótki opis fabuły – krótkie opisanie DRRR!! to niezwykły wyczyn. Jak padły słowa „Ikebukuro”, „gangi” i „psychopaci”, byłam, oględnie rzecz ujmując, kupiona. Przede wszystkim nie mogłam oraz wciąż nie mogę uciec od skojarzenia tej historii z dramą z 2000 roku – Ikebukuro West Gate Park i to nie tylko przez wzgląd na samą dzielnice Tokio. Jeśli nie oglądaliście IWGP, zdecydowanie polecam.

8

Głównego bohatera DRRR!! czeka wiele niespodzianek w jego nowym miejscu zamieszkania. Problemem nie jest jednak tylko szok związany z przeniesieniem się z prowincji do Tokio, a fakt, że nowe lokum znajduje się w Ikebukuro – dzielnicy, gdzie każdy powinien wiedzieć, z kim się przyjaźnić, a kogo unikać. Przynajmniej tak tłumaczy to przyjacielowi z dzieciństwa Masaomi Kida, który zna dzielnicę od dawna. I tak Mikado dowiaduje się, że powinien jak ognia unikać nienaturalnie silnego Shizuo Heiwajimy, niezrównoważonego psychopatycznego informatora Izayi Orihary, czarnoskórego emigranta z Rosji Simona, czy tajemniczego gangu Dollars. Do tego dochodzi miejska legenda Ikebukuro – Czarny Motor, tajemnicza postać jeżdżąca na niewydającej żadnych dźwięku maszynie. Wszystko wskazuje na to, że pragnący przygód Ryugamine jeszcze zatęskni za swoim spokojnym życiem.

6

Pierwszy tom czterotomowego cyklu DRRR!! jest niezwykle dynamiczny, być może nawet zbyt dynamiczny. Kido, energiczny przyjaciel Mikado, prowadzi i swojego kumpla, nas przez ulice Ikebukuro przedstawiając poszczególne elementy mikroświata dzielnicy. Rozglądamy się ciekawie wokoło razem z Ryugamine, zadziwiając się i zachwycając drapaczami chmur, wielkimi sklepami i… dziwnymi ludźmi. Pierwszy tom w zasadzie dopiero tworzy tło dla dalszych wydarzeń. Chociaż może się to wydać na początku drażniące – właściwie niewiele się dzieje, jeśli chodzi o fabułę – to jednak podobne rozwiązanie pozwoliło wprowadzić wszystkich najważniejszych bohaterów na szachownicę, a zatem przygotować teren do rozgrywki. Fakt jednak, że zwiedzanie oraz spotkania z innymi postaciami odbywają się zaledwie w ciągu jednego dnia niekoniecznie wychodzi historii na dobre. Owszem, zapowiada, jak wiele wydarzeń nas czeka, czy też – jak szybko będą następowały po sobie, co późniejsze tomy jedynie potwierdzą.

3

Ciekawym aspektem Durarara!! jest rola, którą odgrywa w niej Internet oraz wszelkiej maści sposoby cyfrowej komunikacji. Przede wszystkim zobaczymy to już na stronach otwierających pierwszy tom rozdziału. Transkrypcje chatowych konwersacji nie tylko łączą dynamiczną cyberprzestrzeń z bardziej statyczną formą komiksową, ale również stanowią istotne źródło informacji. Rozmawiający ukrywają się pod nickami, przez co jako czytelnicy możemy się jedynie domyślać, czy już ich znamy, czy też może podglądamy konwersacje niezwiązanych bezpośrednio z fabułą postaci. Znając mangi, założymy, że okażą się oni bohaterami, a ich obecność w cyberprzestrzeni wcale nie jest przypadkowa.

2

Ponadto dochodzi kwestia Dollars, tajemniczego gangu, mającego swoją główną bazę w Internecie, w przeciwieństwie do bardziej tradycyjnych przestępczych ugrupowań. Pierwszy tom wyraźnie nam sugeruje, że to będzie istotna dla fabuły grupa.

7

Durarara!! rozgrywa się w Ikebukuro – dzielnicy ważnej dla fanów mangi i anime. Nic więc dziwnego, że na stronach mangi pojawiają się odniesienia do innych tytułów oraz imprintów głównego wydawcy tak light novel (Dengeki Bunko), jak i mangi (Monthly GFantasy). Śledzenie tych powiązań jest dodatkową stanowi dodatkową zabawę dla czytelników – chociaż niekoniecznie dla polskich, który niekoniecznie mogą znać wszystkie zależności. Szkoda, że Waneko nie umieściło na końcu tomu kulturowego komentarza oraz wyjaśnień. Jako bonus pierwsza, kolorowa strona naszego polskiego wydania jest rozkładana – schowana w środku jest ilustracja wykonana przez Akiyo Satorigi i Yanę Toboso.

1

Strasznie podoba mi się też graficzna strona mangi, nie dlatego, że jest jakoś szczególnie śliczna, a dlatego, że tworzy wewnętrzną sprzeczność, pomiędzy warstwą graficzną – ładną, oszczędną, prostą i dość dziecinną – a tematyką samego DRRR!! Mamy w końcu do czynienia z mangą, której karty wypełniają w większości patologiczni bohaterowie, doskonale ukrywający się w tłumie przechodniów, nie zwracający na siebie uwagi tak długo, jak nie zdejmą masek (czy kasków).

9

DRRR!! nie jest wcale zwykłą historią o tokijskiej dzielnicy pełnej wariatów. Wręcz przeciwnie – jest niezwykłą historią o tokijskiej dzielnicy pełnej wariatów i stworzeń, które nie powinny istnieć. Na razie dopiero otworzyliśmy drzwi i weszliśmy do jej przedpokoju, nie do końca wiemy, co czeka nas dalej, ale po drugi tom raczej ciężko będzie nie chwycić, żeby sprawdzić, co takiego właściwie czeka bohaterów na ulicach Ikebukuro.

Reklamy

3 thoughts on “Witajcie w Ikebukuro – Durarara!! tom 1

  1. washuu pisze:

    Ja się nie wypowiem w żaden sposób sensownie, bo jestem głupim fangirlem, ale niezwykle sie cieszę, ze dzięki nowemu sezonowi i wydaniom Waneko mogę wrócić do tego fandomu :D Faza jest silna.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s