Wyzwanie czytelnicze 2017

Wielokrotnie próbowałam przeróżnych czytelniczych wyzwań – zazwyczaj jednak zapominałam o nich dość szybko, nie miałam nastroju na daną książkę, albo po drodze odkrywałam coś, co mnie wciągnie i skończy się na binge readingu (nieprzespanych nocach i stanie pełnej zombiakowatości. Właściwie działa na mnie tylko jedno – te rzucane przez portal GoodReads, polegające na jednym: na przeczytaniu założonej liczby książek, mang czy komiksów w nadchodzącym roku. W tej zabawie uczestniczę od 2011 roku i jak na razie wychodzi super.

Dlaczego to wyzwanie działa? Z dwóch powodów – przede wszystkim to ja sama oceniam, na ile będę miała czasu, przestrzeni czy zasobów, aby przeczytać zadeklarowaną przeze mnie samą liczbę. Dlatego w 2011 moją poprzeczką była setka, ale już w 2012 – siedemdziesiąt. Drugą kwestią jest to, że nie liczą się tylko książki, ale również komiksy oraz mangi. Tych drugich czytam sporo i dzięki tak portalowi, jak i wyzwaniu sprawdzam sobie wygodnie, co już znam (naprawdę, czasem idzie zapomnieć), czy na czym daną serię skończyłam (bardzo przydatne, choć nie sprawdza się w wychodzących co tydzień shounenach). A nie uważam, żeby komiksy czy mangi były czymś o tyle gorszym, żeby je pomijać w tego typu zestawieniach, przecież nie chodzi o snobowanie się na czytanie „grubych, trudnych i nudnych”, a w ogóle o radość z czytania jako takiego. A skoro ja lubię mangi, a do komiksów się powoli przekonuję, to czemu nie?

gr-2017

Wyzwanie czytelnicze 2017 CE

Ponadto zaczynam trzeci rok prowadzenia zeszytu ze spisem przeczytanych rzeczy, ponieważ nie wszystkie są na GoodReads, choć portal ten ma całkiem dużą bazę. A co za tym również idzie – w tym roku wrócą miesięczne podsumowania czytelnicze (mam nadzieję!).

Cel na ten rok nie jest wysoki (siedemdziesiąt pięć książek), bo dużo pisania mnie czeka, ale zobaczymy jak to się wszystko potoczy…

Reklamy

2 thoughts on “Wyzwanie czytelnicze 2017

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s