Nowe miasto, nowe rozterki w tomie 2 „Gwiazdy spadającej za dnia”

Na końcu tomu pierwszego zostawiliśmy Suzume Yosano w dość niezręcznej sytuacji. Coś zadziało się pomiędzy nią a panem Shishio. Atmosfera była zdecydowanie gęsta, a wymieniane pomiędzy nimi spojrzenia – pełne niedookreślonych, ale już wyraźnie obecnych pragnień. I wtedy padło znamienne zdanie wyznaczające dzielącą ich oboje granicę: nauczyciel i uczennica. Nic więcej. Tyle, że to chyba nie do końca prawda. Przynajmniej po stronie naszej głównej bohaterki – ku jej pełnej irytacji.

gwiazda-2-1

W mangach, a w szczególności shōjo, istotną rolę odgrywają oczy, to ich wyraz zazwyczaj najwięcej mówi o emocjach bohaterek i bohaterów. Tak zwane „długie, powłóczyste spojrzenia” czy też (mniej lub bardziej) dyskretne obserwowanie tej drugiej osoby są właściwie nieodłącznym elementem kadrów komiksów, których głównym tematem jest zakochanie, czy też zakochiwanie się. Nie inaczej jest z Gwiazdą spadająca za dnia – w drugim tomie tej mangi Miki Yamamori znajdziemy znacząco dużo scen uwzględniających właśnie owo spoglądanie. Suzume ma bowiem ciężki orzech do zgryzienia – ona, która bywała właściwie ledwo co zauroczona, chyba się zakochała. Co ciekawe, nie jest to dla niej źródło wielkiej, niezmąconej radości i motylków w brzuchu. Yosano nie ma pojęcia, jak się zachować, ani czy na pewno to, co czuje w ogóle możne jakoś konkretnie nazwać. Z pomocą przyjdzie jej nie kto inny jak Yuyuka.

gwiazda-2-2

Muszę przyznać, że to dobrze napisany wątek – choć stanowi oś wydarzeń drugiego tomu Gwiazdy, nie jest ani nachalny, ani nieznośnie przerysowany. Suzume wciąż pozostaje sobą, analizując dokładnie to, co się dzieje, próbując rozeznać się we własnych przeżyciach. A nie jest jej łatwo, biorąc pod uwagę liczbę zmian, które zaszły w jej krótkim przecież życiu. Poświęcone temu kadry są narysowane po prostu idealnie – świetnie oddają dwuznaczność niektórych sytuacji, pokazują, w których momentach rozmów z Shishio Yosano może tracić grunt pod nogami w temacie tego, co może, a co nie może zadziać się pomiędzy nią a nauczycielem. Jednocześnie wiele zostaje tutaj przemilczane w warstwie wypowiedzi bohaterów, a pozostawione właśnie spojrzeniom oraz gestom. Nie chodzi tu wcale o takie osadzone w kontekście romantycznym, a całkiem przypadkowe, które w zakochanej osobie wywołują cały szereg uczuć i reakcji. Suzume zaczyna także nadinterpretować takie zwykłe, codzienne dotknięcia, a przynajmniej tak to na razie wygląda – w którą bowiem stronę zabierze nas mangaka na razie trudno określić, pozostają nam jedynie domysły oparte na innych, podobnych do tej historiach.

gwiazda-2-3

Nie tylko zresztą główna bohaterka się w Gwieździe zakochuje – wiemy już, że Yuyuka wzdycha do Mamury, a Mamura… sami zobaczcie właściwie, co takiego dzieje się z tym bohaterem. Co ciekawe, Yamamori udaje się poprzez owe romantyczne wątki rozwijać bohaterów. I nie robi tego wcale na gruncie wzdychania czy różnego rodzaju „planów podrywu”. Pokazuje raczej, jak bycie zakochanym wpływa na ludzi, czasem popychając ich do zachowań irracjonalnych i bezcelowych (jak choćby ukrywanie swojej prawdziwej natury przez Yuyukę), a czasem do przełamania własnych oporów i znalezienia odwagi, aby sięgnąć po coś więcej. Ciekawe, jak potoczą się ich losy dalej – czy uczucia nauczą bohaterów czegoś jeszcze?

Druga Gwiazda spadająca za dnia to manga spokojna, wiele się w tym tomie nie wydarza, a przynajmniej nie wydarza się pozornie. Dużo dzieje się za to w głowie Suzume, która odkrywa, że przeprowadzka do Tokio to nie jedyna zmiana w jej życiu. Ale, na szczęście, nie jest sama. Jeśli jeszcze wahacie się, czy sięgnąć po tę serię – sięgnąć. To śliczna, spokojna i nieprzesadnie słodka historia.

gwiazda-2-4


Tekst pierwotnie ukazał się na portalu Gildia.pl

Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska

Reklamy

One thought on “Nowe miasto, nowe rozterki w tomie 2 „Gwiazdy spadającej za dnia”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s