Najlepsze mangi BL roku 2021 według magazynu „Kono BL ga yabai!”

Rok nam się kończy, co oznacza pojawienie się rankingu najlepszych mang BL według czytelniczek i ekspertek publikowanych w corocznym Kono BL ga yabai! 2022. Tak, wiem, datowanie tego czasopisma jest nieco konfudujące, ale możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że głosujący nie mają TARDIS i nie podróżują w czasie. I fajnie, jeśli za rok będziemy o tym pamiętać, googlając wyniki kolejnych rankingów, bo ja na przykład regularnie zapominam i potem się dziwię, dlaczego drugi rok z rzędu wygrywa ta sama manga. Tak jest, nie ściemniam.

No więc jak wygląda ranking ad koniec 2021? Ano tym razem mamy w nim nie 20, a 21 mang, ponieważ ostatnie miejsce zajęły ex aequo Blue Sky Complex Kei ICHIKAWY i Momo to Manji Sakury SAWY. Jeśli pamiętacie, to ta druga manga w 2018 roku zajęła w rankingu miejsce pierwsze i wciąż żądne wydawnictwo nie chce nam jej wydać. Smuteczek. Spośród wyróżnionych tytułów pięć ukaże się również w naszym kraju – ostatni tom Mojego policjanta Niyamy (Dango), siódmy Złamanych skrzydeł Kou Yonedy (Kotori), sequel Staromodnej babeczki (Dango) oraz obie części Love Nest 2nd Yuu MINADUKI, które u nas ukażą się jako trzeci i czwarty tom Gniazda miłości (Dango). Tytuł ten zresztą wraca do rankingu, poprzednią część doceniono w 2019 roku. Gdybym tworzyła tę notkę przed 16 grudnia, to w tym momencie zamknęłabym wyliczanie mang, jakie również my będziemy mogli przeczytać – stało się jednak tak, że Dango zarzuciło nas ośmioma nowymi zapowiedziami na drugą połowę 2022, wśród których pojawił się wspomniany już Blue Sky Complex, kilkukrotnie już przewijający się przez rankingi Kono Bl ga yabai! (17. miejsce w 2020, 13. w 2019). Ciekawe, czy w ciągu nadchodzącego roku jeszcze jakieś zapowiedzi z tą listą się pokryją? Zobaczymy!

Jeśli porównamy sobie ranking z tego i zeszłego roku, zauważymy, że niewielka liczba tytułów się powtórzyła – 25ji, Asakusa de Hiroko NATSUNO spadła z 5. na 8. miejsce, Happy kuso life Harady spadło z 3. na 10., a Simplified Pervert Romance duetu Semori NANKO i Negu SEKIHARY skoczyło z miejsca 14. na 12. Cała reszta to właściwie nówki, większość zapewne jednotomowe, więc niekoniecznie zobaczymy się z nimi w przyszłym roku.

Jeśli szukacie rankingu najlepszych seme i uke, jakie wrzucałam w zeszłym roku, to na ten moment ich tutaj nie znajdziecie. Ktoś dał ciała i zapomniał zamówić Kono BL ga yabai! i nie może sprawdzić w czasopiśmie, jak to tam wyglądało. Muszę podjąć decyzję czy chcę płacić dużo za przesyłkę i mieć szybko, czy zatrzepotać przyjaciółce rzęsami i zamówić do niej, ale dostać gazetkę kiedyś tam w przyszłości. Nie wiem!

Najlepsze mangi roku 2021

1. Asumiko NAKAMURA, Blanc

2. Ichika YUNO, Kołysanka świtu (Yoake no uta) [Dango, zapowiedź 2023]

3. Sagan Sagan, Old-fashioned Cupcake with Cappuccino [sequel Staromodnej babeczki] [Dango]

4. Niyama, Mój policjant (Boku no omawarisan) [Dango]

5. Tanaka OGERESTU, Happy of the end

6. Yume ICHINOSE, Kamisama nanka shinjinai bokura no eden

7. Nonono YAMADA, Hizamazuite ai wo tou

8. Hiroko NATSUNO, 25ji, Asakusa de

9. Youka NITTA, Haru wo daiteita Afterward

10. Harada, Happy kuso life

11. Kou YONEDA, Złamane skrzydła (Saezuru tori wa habatakanai) [Kotori]

12. Semori NANAKO, Negu SEKIHARA, Simplified Pervert Romance

13. Kon SHOUTA, Koi wo egakeba iro ga saku

14. Sumeshi, Riiman love hotel danshi kai

15. Yuu MNADUKI, Gniazdo miłości (Love Nest 2nd) [Dango]

16. tacocasi, Ushimitsu dokidoki koshotentan

17. Yuzu TSUBAKI, Sawa KANTSUME, Minato Shouji coin laundry

18. akabeko, Mitsuka

19. Tsubame SATO, Ore ga suki nado warawaseru

20. ex aequo Kei ICHIKAWA, Blue Sky Complex [Dango]

20. ex aequo Sakura SAWA, Momo to Manji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s