Wybrałyśmy i wybraliśmy najlepszą mangę roku 2021 (tak jakby)

No dobrze – cały styczeń kto chciał, mógł oddać głosy w naszej pierwszej mini ankiecie na Najlepszą mangę BL roku 2021, jaka ukazała się w Polsce. Wyniki nie są może reprezentatywne, ale hej, to w końcu miała być zabawa, a nie badanie! Tak więc, allons-y!, sprawdźmy, co tam nam wyszło!

Najpierw technikalia. Oddałyście i oddaliście w sumie 60 głosów w ankiecie – i chociaż nie pokonaliśmy wyniku zeszłorocznych Zajdli, to ja wam bardzo, bardzo dziękuję za poświęcony czas w naszej nieco improwizowanej zabawie. Nie wszyscy zagłosowali na każdą z kategorii, więc głosy porozkładały się czasem nierówno – dlatego, jeśli w kategorii najlepszego tomu boys’ love miejsce pierwsze i trzecie zajął ten sam tytuł, to jako trzecią najlepszą wybierałam kolejną mangę z największą liczbą głosów, żeby uniknąć sytuacji, że wszystkie miejsca na podium zgarnął ten sam tomik.

Jeśli chcecie obejrzeć surowe wyniki, to znajdziecie je tutaj. Gdybyście coś z nimi później robili – dajcie znać!

Tutaj z kolei udostępniam wam listę wszystkich mang BL, które ukazały się w roku 2021. W sumie wszyscy nasi wydawcy zaprezentowali nam 42 tomy i ten przypadek liczbowy wciąż mnie niezdrowo bawi.

W przyszłym roku, jeśli nie zapomnę, zrobimy nieco inaczej – w każdej kategorii jedna osoba będzie miała jeden głos, wtedy unikniemy powtarzania się tytułów na kolejnych miejscach. I, żeby nie było, ja to tak miałam zrobić, ale słyszałam w wyobraźni jęki „ale jak to tylko jedno, co ja mam wybrać” i dlatego chciałam dać wam nieco więcej swobody.

Przejdźmy zatem do tej wisienki na torcie, po którą dzisiaj tu przyszłyście i przyszliście – wyników.

Najlepszy tom BL

 1. Niyama, Pod przykrywką
 2. Nagisa Furuya, Jesteś moim latem
 3. ex aequo Niyama, Mój policjant #1 i Natsuki Kizu, Given #6
 4. Amamiya, Blue! Blue! Blue!
 5. Nagisa Furuya, Nasze wspólne lato

Najciężej wam tu było wybrać miejsce 3. i 5. – walka o nie była naprawdę zaciekła, wiele tytułów rozpychało się okładkami, aby zająć albo ostatnie miejsce na podium, albo ostatnie w zestawieniu w ogóle. Co ciekawe, wiele osób jako swoją trzecią ulubioną mangę 2021 wybrało także Pod przykrywką oraz Jesteś moim latem – te tytuły naprawdę się wam podobały! Z kolei w przypadku głosowania na miejsce piąte najczęściej wybierałyście pierwszy tom Mojego policjanta, Niyama naprawdę zapadła nam w pamięć w tym roku.

Najlepsza seria BL

 1. Natsuki Kizu, Given
 2. Niyama, Mój policjant
 3. Kotetsuko Yamamoto, Prawdziwa bestia

Given wybraliście, jako pierwszą i drugą najlepszą serię zeszłego roku, a Mojego policjanta jako drugą i trzecią. No stałe i stali jesteśmy w naszych sympatiach, najwyraźniej.

Najlepsza para BL

 1. Mafuyu Sato x Ritsuka Uenoyama (Given)
 2. Shun x Mio (Nieznajomy pośród wiatru)
 3. Seiji Tajima x Shin Nakamoto (Mój policjant)
 4. Wataru Toda x Chiharu Saeki (Jesteś moim latem + Nasze wspólne lato)
 5. Masamune Takano x Ritsu Onodera (Sekaiichi hatsukoi)

W tej kategorii głosy rozłożyły nam się równiutko i bez większych kłopotów, ale, przyznaję, pojawienie się Takano i Onodery mnie nieco zaskoczyło – no cóż, nie jestem fanką, dlatego pytałam wszystkich was o opinie, bo na mojej liście znaleźliby się gdzieś na samiuteńkim dole. Chyba że byłaby to lista „Wymagają terapii ASAP”.

W kolejnych dwóch kategoriach – na najlepszego tachi/seme i najlepszego neko/uke nie było dużo niespodzianek, poza tą, że tutaj miałyście i mieliście czasem bardzo różne opinie co do samych postaci. To ostatnie widać – nagle pojawili się bohaterowie z mang, które wcześniej się nie pojawiły w wyborach, jak choćby Finder Ayano Yamane czy Gra uczuć oraz Caste Heaven Chise Ogawy. Aż szkoda, że nie zrobiliśmy sobie takiej ankiety wcześniej, żeby zobaczyć, jak zmieniają się sympatie, co do protagonistów – w większości bowiem wybierałyście i wybieraliście tych tachi, którzy są raczej zrównoważeni, opiekuńczy i nieprzemocowi, nawet jeśli zdarzy im się czasem nieco przegiąć, jak Shinobu. Za to w przypadku neko miałyście nieco inne kryteria – pewnie dlatego drugie, trzecie i czwarte miejsce zajęły straszne uparciuchy, a dwójka spośród nich zauważy, że się zakochała, kiedy ktoś im postawi cały szpaler neonów z tą informacją i przy okazji jednym da w łeb. Zdecydowanie lubimy, kiedy są w kwestiach romansowych lekko (albo bardzo) nieogarnięci, najwyraźniej.

Najlepszy tachi/seme

 1. ex aequo Shin Nakamoto (Mój policjant) i Tomoharu Ueda (Prawdziwa bestia)
 2. Ryuta Udo (Gra uczuć)
 3. Shinobu Urakawa (Pod przykrywką)
 4. Chiaki (Nim odnalazła nas miłość + Rodzinka od zaraz)
 5. ex aequo Chiharu Saeki (Jesteś moim latem + Nasze wspólne lato) i Kippei Takiya (Blue! Blue! Blue!)

Najlepszy neko/uke

 1. ex aequo Seiji Tajima (Mój policjant) i Shun (Nieznajomy pośród wiatru)
 2. Akihito Takaba (Finder)
 3. Aki Gotoda (Prawdziwa bestia)
 4. Yuya Azusa (Caste Heaven)
 5. ex aequo Hayakawa (Głębia ostrości) i Wataru Toda (Jesteś moim latem + Nasze wspólne lato)

Jeśli interesują was moje wybory, to moje byłyby w ogóle rozstrzelone między różnymi tytułami, co zamierzam taktycznie przemilczeć.

 • Najlepsza manga BL 2021 roku: Nagisa Furuya, Jesteś moim latem
 • Najlepsza seria BL: Natsuki Kizu, Given
 • Najlepsza para BL: Kippei Takiya / Masumi Honjo (Blue! Blue! Blue!)
 • Najlepszy tachi/seme: Asahi (W zasięgu ręki)
 • Najlepszy neko/uke: Aki Gotoda (Prawdziwa bestia)

I tak właśnie prezentują się wyniki wyborów na Najlepszą mangę BL roku 2021 wydaną w Polsce. Jeszcze raz wszystkim wam dziękuję za udział! Jakieś refleksje? Zaskoczenia? Wasz faworyt/ka nie znalazła się nigdzie i chcecie się tym faktem podzielić? Zapraszam do komentowania!

Posted in: BL

3 myśli w temacie “Wybrałyśmy i wybraliśmy najlepszą mangę roku 2021 (tak jakby)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s